Kiderült, hogy a régióban a magyar rezsicsökkentés a leghatékonyabb

2025. április 15. 10:18

Továbbra is rendkívül olcsó az áram és a gáz Magyarországon.

2025. április 15. 10:18
null

Márciusi adatok szerint Budapest lakossága uniós szinten is az egyik legalacsonyabb rezsit fizeti. A magyar háztartások még régiós összehasonlításban is rendkívül kedvező helyzetben vannak – írta meg a Világgazdaság.

A VaasaETT nemzetközi rezsielemző szervezet legfrissebb, 2025 márciusi adatai alapján Magyarország továbbra is az európai mezőny legalján áll a lakossági áram- és gázárakat tekintve. 

A jelentés szerint Budapest lakói a legalacsonyabb tarifát fizetik az egész EU-ban, és a legtöbb környező ország fővárosát messze megelőzik az árszintek tekintetében.

Drága áram a szomszédban

A gazdasági lap kifejti, hogy az áram esetében a különbségek igen jelentősek. A bruttó végfelhasználói egységár Csehországban három és félszer, míg Lengyelországban két és félszer magasabb, mint Magyarországon. De a szlovén, osztrák vagy éppen román árak is jelentősen meghaladják a magyar szintet. Ljubljanában például a márciusi szabályozásváltozás miatt 6 százalékkal emelkedett az áram díja, miután a téli ársapka megszűnt. Ezzel szemben Bécsben 1 százalékkal csökkent a villamosenergia ára, köszönhetően az olcsóbb beszerzési áraknak és az alacsonyabb adótehernek – 

de még így is kétszer annyit fizetnek az osztrák háztartások, mint a szlovének, és 3,5-ször többet, mint a budapestiek.

Stabilan alacsony rezsi Magyarországon

A Világgazdaság emlékeztet: Magyarországon a lakossági áram- és gázdíjak hosszú évek óta változatlanok. A 2014-től bevezetett rezsicsökkentések nyomán a díjakat alacsony szinten befagyasztották, és ezek az árszintek azóta is érvényben vannak. Ha változást mutatnak a nemzetközi összehasonlításokban, az leginkább más országok díjváltozásainak, illetve az euró-forint árfolyam mozgásának tudható be, mivel a VaasaETT euróban számol.

A gáz esetében is hasonló a kép. Magyarország a legalacsonyabb árakat biztosítja lakossági szinten, egyedül Ukrajna előzi meg – 

ott viszont a mesterségesen alacsonyan tartott árak még a szovjet időkből erednek. 

Hazánkban a piaci árak 2013-ig folyamatosan emelkedtek, akkor azonban a lakossági terhek enyhítése érdekében a kormány bevezette a rezsicsökkentést. Fenntartása azonban komoly költséget jelent az államnak, különösen a 2022-es energiaválság idején ugrottak meg drasztikusan ezek a kiadások.

Átlagfogyasztás felett: piaci alapú, de szabályozott ár

Emlékezetes, hogy a költségek kordában tartása érdekében 2022 augusztusában a kormány új szabályozást vezetett be: az úgynevezett átlagfogyasztásig lehet igénybe venni a rezsicsökkentett árakat. Ezen felüli fogyasztás esetén a háztartásoknak piaci alapú – de továbbra is hatósági – árat kell fizetni. Az éves átlagfogyasztás földgáz esetében 1729 köbméter, míg villamos energiából 2523 kilowattóra. 

A Világgazdaság hangsúlyozza:

az intézkedés takarékoskodásra ösztönözte a lakosságot – különösen gáz esetén, amelynél a túllépés nagyobb költségnövekedést jelent, mint az áramnál.

A régió más országaiban nem tapasztaltak jelentős mozgást a lakossági gázárak terén márciusban. Szófiában 2 százalékos, Bécsben 1 százalékos drágulást regisztráltak. Belgrádban – bár Szerbia nem EU-tag – kétszer annyiba kerül a gáz a lakosságnak, mint Budapesten. Még így is a szerb háztartások relatíve jó helyzetben vannak a régiós versenytársakhoz képest.

A Világgazdaság hozzáteszi: 

nem csak az abszolút díjak számítanak, hanem az is, hogy a háztartások milyen jövedelemből fizetik ki ezeket. 

Mint írják, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal minden hónapban modellezi egy kétkeresős, átlagos fogyasztású fővárosi háztartás terheit. Márciusban a következő arányok jöttek ki az áram- és gázszámlák jövedelemhez viszonyított terhéből:

Budapest: 1,8%

Bécs: 2,8%

Zágráb: 3,4%

Varsó, Pozsony, Ljubljana, Bukarest: 4,4%

Prága: 5,6%

Szófia: 6,5%

A budapesti háztartások tehát az EU-n belül is kiemelkedően kedvező helyzetben vannak – mindössze Luxemburg tudott kedvezőbb, 1,7 százalékos arányt felmutatni.

Nyitókép illusztráció. Charly TRIBALLEAU / AFP

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lukasenko
2025. április 15. 12:07
Kádár idejében is ez volt. Akkor is az állam mondta meg hogy mi a gáz ára.
herden100
2025. április 15. 12:05
DOLLÁR KINGA! MEHETSZ HAZA MADEIRÁRA. 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰 bennfentes.net/2025/04/11/a-bennfentes-korbenezett-madeira-szigeten-ahol-magyar-emberenek-a-tiszas-kollar-kinganak-is-van-egy-nyaraloja ui: VÉGE VAN, KICSI. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 bennfentes.net/2025/03/12/karacsony-dijas-alakitas-magyar-peter-a-nevet-adta-az-ukran-oldokles-tovabbi-penzelesehez-most-harit-es-hazudozik-de-az-internet-nem-felejt
kilakikitt-2
2025. április 15. 11:17
Na, de ha itt ez a cikk akkor Németh Szilárd rezsi biztosunk mi a francért költi a pénzünket egy európai körútra. Jó ez a rezsi csökkentés, de jöhetne még egyéb luxushoz kötődő adó. Ház, autó, stb…
NYKV
2025. április 15. 10:51
A Portfolio szerint nem ártana, ha a kormány belenyúlna a rezsicsökkentésbe, lejjebb vinné a kedvezményes rezsivédett fogyasztás határát, mert úgyis kevesebbet fogyasztottunk és nem használjuk ki. Ezzel Brüsszel kedvében is járnánk, plusz az esetleges lakossági felháborodás miatt a kormány a választást is elvesztené. Mily nagyszerű tanácsok. www.portfolio.hu/gazdasag/20250411/beszakadt-a-magyar-haztartasok-atlagos-gaz-es-aramfogyasztasa-de-nem-nyul-a-rezsicsokkenteshez-a-kormany-754369
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!